Mateřská škola Hranice, okres Cheb, příspěvková organizace
Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání
Motivační název:
Pomoz mi, abych to dokázal sám
Zpracovaný podle RVP PV
Osnova: 1. Identifikační údaje
2. Obecná charakteristika školy
3. Podmínky vzdělávání
4. Charakteristika vzdělávacího programu
5. Vzdělávací obsah
6. Evaluační systém
1.Identifikační údaje o škole
NÁZEV ŠKOLY: Mateřská škola Hranice, okres Cheb
SÍDLO ŠKOLY: Soukenná 844, Hranice, 35124
KONTAKTY:
ředitelka školy: 603 195 991
vedoucí školní jídelny: 608 245 691
žabičky: 721 509 028
kytičky: 737 144 078
včeličky: 603 388 427
REDIZO: 600066193
IČO: 60611391
IZO: 600066193
STATUTARNÍ ZÁSTUPCE ŠKOLY: Kateřina Schwalbová
ZPRACOVATELÉ PROGRAMU: Schwalbová Kateřina – ředitelka mateřské školy
NÁZEV ZŘIZOVATELE: Město Hranice
ADRESA ZŘIZOVATELE:
Město Hranice
U Pošty 182
Hranice 351 24
KONTAKTY:
starosta města Hranice:
Daniel Mašlár - 354 429 412
Platnost dokumentu: 1.9.2024 – 31.8.2027
Č.j.: 82/24
………………… ………………..
ředitelka mateřské školy razítko
2.Obecná charakteristika školy
Kapacita školy: 75
Počet tříd: 3
Počet pracovníků:12
V případě potřeby a možnosti je stálý počet pracovníků doplňován o další pracovníky (například chůvy, školní asistenty apod.)
Lokalita školy:
Naše mateřská škola se nachází v malém městečku Hranice. I když se nachází v centru města obklopuje ji spousta přírody. Hned za školkou se nachází pole a louky, které s dětmi velmi často využíváme k nejrůznějším venkovním aktivitám.
Charakter a specifika budovy/budov:
Mateřská škola je rozmístěna ve třech budovách. V současné době jsou v provozu tři třídy. V jedné budově se nachází kancelář ředitelky mateřské školy, kancelář vedoucí školní jídelny a školní kuchyně. V ostatních dvou budovách jsou třídy a ložnice. Nejmenší třída – Žabičky se nachází v jedné z budov v přízemí, v prvním patře nad ní je ložnice a herna. Ve druhé budově se v přízemí nachází třída Včeliček – nejstarší děti a v prvním patře třída Kytiček – prostřední děti.
Součástí mateřské školy je také velká prostorná zahrada, s herními prvky a velkým altánem, kde se mohou děti schovat před sluncem, či deštěm a také zde mohou tvořit u stolečků, nebo si pohrát.
Dopravní dostupnost školy:
V blízkosti mateřské školy se nachází zastávka autobusu, kterou využívají rodiče dětí z mateřské školy i základní školy. Pro rodiče, kteří cestují autem je u školky možnost využití parkoviště.
Informace z historie školy:
Mateřská škola v Hranicích zahájila svůj provoz dne 20.4. 1976.
V roce 17.4.1976 byla dokončena v akci Z a poté předána do užívání. Náklady na stavbu činily 7 365 000 korun.
Prostředky na stavbu a vnitřní vybavení byly získány jednak z prostředků NV, ale značnou částí přispěly místní závody.
Škola zahájila provoz ve čtyřech třídách mateřské školy a třech oddělení jeslí.
3.Podmínky vzdělávání
3.1. Věcné podmínky
Mateřská škola má dostatečně velké prostory (podlahová plocha i objem vzduchu atd. dle příslušného předpisu) a takové prostorové uspořádání, které vyhovuje nejrůznějším skupinovým i individuálním činnostem dětí. Všechny vnitřní i venkovní prostory mateřské školy splňují bezpečnostní a hygienické normy dle platných předpisů (týkajících se např. čistoty, teploty, vlhkosti vzduchu, osvětlení, hlučnosti, světla a stínu, alergizujících či jedovatých látek a rostlin). Vedle ložnice se nachází odpočinková místnost pro nespavé děti.
Na budovu mateřské školy bezprostředně navazuje zahrada, která je vybavené tak, aby umožňovala dětem rozmanité pohybové a další aktivity.
Dětský nábytek, tělocvičné nářadí, zdravotně hygienické zařízení (umývárny, toalety) i vybavení pro odpočinek dětí (lůžka) jsou přizpůsobeny antropometrickým požadavkům, odpovídají počtu dětí, jsou zdravotně nezávadné a bezpečné a jsou estetického vzhledu. Veškeré vybavení je průběžně obnovováno, dle potřeby.
Vybavení hračkami, pomůckami, náčiním, materiály a doplňky odpovídá počtu dětí i jejich věku; je průběžně obnovováno a doplňováno a pedagogy plně využíváno.
Hračky, pomůcky, náčiní a další doplňky nebo alespoň jejich podstatná část je umístěna tak, aby je děti dobře viděly, mohly si je samostatně brát a zároveň se vyznaly v jejich uložení; jsou stanovena pravidla pro jejich využívání pedagogy i dětmi.
Prostředí je upraveno tak, aby dětské práce byly přístupné dětem i jejich rodičům. Veškeré práce dětí jsou vystavovány v šatnách a na chodbách mateřské školy.
Na budovu mateřské školy bezprostředně navazuje rozlehlá zahrada. Ta je přizpůsobena tak, aby dětem dávala dostatečný prostor pro rozmanité pohybové a jiné aktivity.
Děti zde mají herní prvky jako prolézačky, skluzavky a pískoviště. Na zahradě je část vyhrazena pro záhony a ovocné keře, o které se starají děti pod dohledem pedagogů.
Všechny vnitřní i venkovní prostory mateřské školy splňují bezpečnostní a hygienické normy dle platných předpisů (týkajících se např. čistoty, teploty, vlhkosti vzduchu, osvětlení, hlučnosti, světla a stínu, alergizujících či jedovatých látek a rostlin).
3.2.Životospráva
Dětem je poskytována plnohodnotná a vyvážená strava. Je zachována vhodná skladba jídelníčku a při přípravě pokrmů a nápojů je dodržována zdravá technologie.
Děti mají stále dostatečný přísun tekutin, jak ke svačinám, či k obědům, tak i ve formě pitného režimu ve třídách. Mezi jednotlivě podávanými pokrmy jsou dodržovány dostatečné intervaly. Při stolování jsou děti vedeny k estetice a hygienickým návykům. Strava je velice pestrá a chutná, denně pracují vedoucí školní jídelny a kuchařky se spotřebním košem.
Je zajištěn pravidelný denní rytmus a řád, který je však současně natolik flexibilní, aby umožňoval organizaci činností v průběhu dne přizpůsobit potřebám a aktuální situaci (aby např. rodiče mohli své děti přivádět podle svých možností, aby bylo možné reagovat na neplánované události v životě mateřské školy).
Denní rytmus:
5.45 – 8.00 scházení dětí, hry a spontánní činnosti dětí,
zapojení do řízených individuálních,
skupinových činností
8.00 – 9.00 přivítání dětí, komunitní kruh, průběžná svačina
podle potřeb dětí, pokračování v řízených
individuálních, skupinových, nebo společných
činnostech, her, jejich pozvolné ukončení
9.00 – 11.00 příprava a pobyt venku se spontánní pohybovou
aktivitou, pozorování, výlety – žabičky
9.00 - 11.30 příprava a pobyt venku se spontánní pohybovou
aktivitou, pozorování, výlety – kytičky, včeličky
11.00 – 11.45 hygiena, oběd – žabičky
11:30 – 12:15 hygiena, oběd – kytičky, včeličky
11.45 – 13.30 poslech pohádky, odpočinek, klidná zájmová
činnost u nespících dětí – žabičky
12:15 – 13.30 poslech pohádky, odpočinek, klidná zájmová
činnost u nespících dětí – kytičky, včeličky
13.30 – 15.30 vstávání, svačina, spontánní činnosti dětí, hry
dle jejich zájmu, rozcházení dětí
Děti chodí pravidelně na vycházky, či na školní zahradu a délka tohoto pobytu je přizpůsobena věku dětí, kvalitě ovzduší a aktuálnímu počasí. Program dne v mateřské škole plně respektuje individuální potřeby dětí.
Děti mají dostatek volného pohybu nejen na zahradě, ale i v interiéru mateřské školy. Veškeré prostory v mateřské škole i na zahradě mateřské školy jsou bezpečné, a děti se v nich mohou pohybovat samostatně a bez obav.
V denním programu je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí. Dětem s nižší potřebou spánku je nabízen jiný klidný program namísto odpočinku na lůžku. Třída nejstarších dětí odpočívá na karimatkách ve své třídě, dle potřeby jednotlivých dětí. Po odpočinku si samostatně odcházejí hrát ke stolečkům. Děti ze třídy mladších a nejmladších dětí odpočívají na společné ložnici, pokud má některé z dětí nižší potřebu odpočinku odchází si hrát do herny vedle ložnice. Donucovat děti ke spánku na lůžku je nepřípustné.
V mateřské škole se všichni snažíme vytvářet prostředí plné klidu, pohody spokojenosti, jistoty a bezpečí, a to jak pro děti, zaměstnance, ale také pro rodiče.
Děti jsou stále ubezpečovány, že kdykoliv mohou přijít za pedagogy i ostatními zaměstnanci mateřské školy a požádat o pomoc.
Při docházení nových dětí klademe důraz na klidné prostředí a pozvolnou adaptaci, aby měly děti čas si zvyknout na nové prostředí a nové dospělé se kterými najednou musí trávit značnou část dne.
Velký důraz je kladen na rovnocenný přístup ke všem dětem, bez rozdílu pohlaví, národnosti, či vyznání.
Děti jsou vedeny k maximální možné samostatnosti.
Činnosti jsou dětem nabízeny různorodé, aby měly možnost výběru a rozvíjely se po všech stránkách přirozeně.
Využíváme ve školce pouze pozitivní motivaci a pedagogové jsou pro děti vzorem.
Pedagogové pravidelně mění výzdobu tříd a prostor školky, aby prostředí na děti působilo mile, vesele a podnětně.
Děti jsou zatěžovány rovnoměrně a v rámci možností jejich věku.
Vedeme děti k tomu, aby si pomáhaly a respektovaly se, aby se ve školce všichni cítili dobře.
Učitelé se sami chovají podle zásad zdravého životního stylu a poskytují tak dětem přirozený vzor.
Dále projednávat se zřizovatelem možnost rekonstrukce mateřské školy. Dle vypracovaného projektu vytvořit odpočinkové plochy přímo v jednotlivých třídách.
3.3 Psychosociální podmínky
Děti i dospělí se cítí v prostředí mateřské školy dobře, spokojeně, jistě a bezpečně. V mateřské škole panuje milá, pohodová a vstřícná atmosféra.
Nově příchozí dítě má možnost postupně se adaptovat na nové prostředí i situaci. Snažíme se o co nejjemnější a nejpohodovější příchod nových dětí do mateřské školy.
Učitelé respektují potřeby dětí (obecně lidské, vývojové a individuální), reagují na ně a napomáhají v jejich uspokojování (jednají nenásilně, přirozeně a citlivě, navozují situace pohody, klidu, relaxace apod.). Děti nejsou neúměrně zatěžovány či neurotizovány spěchem a chvatem ani nadměrnou náročností prováděných činností. Všem dětem je poskytnuta možnost rozhodování.
Všechny děti mají rovnocenné postavení a žádné z nich není zvýhodňováno ani znevýhodňováno. Jakékoliv projevy nerovností, podceňování a zesměšňování dětí jsou nepřípustné.
Děti se podílejí na výzdobě a úpravě prostředí.
Volnost a osobní svoboda dětí je dobře vyvážená s nezbytnou mírou omezení vyplývajících z nutnosti dodržovat v mateřské škole potřebný řád a učit děti pravidlům soužití.
Dětem se dostává jasných a srozumitelných pokynů. Třída je pro děti kamarádským společenstvím, v němž jsou zpravidla rády.
Pedagogický styl, resp. způsob, jakým jsou děti vedeny, je podporující, sympatizující, projevuje se přímou, vstřícnou, empatickou a naslouchající komunikací učitele s dětmi. Je vyloučeno manipulování s dítětem, zbytečné organizování dětí z obavy o časové prostoje, podporování nezdravé soutěživosti dětí. Jakákoliv komunikace s dítětem, kterou dítě pociťuje jako násilí, je nepřípustná. Pedagogové respektují potřeby dětí. Nabízenými aktivitami podporují a rozvíjí klíčové kompetence k učení, k řešení problémů, komunikativní, sociální a personální, činnostní a občanské.
Je uplatňován pedagogický styl s nabídkou, který počítá s aktivní spoluúčastí a samostatným rozhodováním dítěte. Vzdělávací nabídka odpovídá mentalitě předškolního dítěte a potřebám jeho života (je dítěti tematicky blízká, jemu pochopitelná, přiměřeně náročná, dítěti užitečná a prakticky využitelná).
Učitel se vyhýbá negativním slovním komentářům a podporuje děti v samostatných pokusech, je uznalý, dostatečně oceňuje a vyhodnocuje konkrétní projevy a výkony dítěte a přiměřeně na ně reaguje pozitivním oceněním, vyvaruje se paušálních pochval stejně jako odsudků.
Ve vztazích mezi dospělými i mezi dětmi se projevuje vzájemná důvěra, tolerance, ohleduplnost a zdvořilost, solidarita, vzájemná pomoc a podpora. Dospělí se chovají důvěryhodně a spolehlivě (autenticky).
Učitel se programově věnuje neformálním vztahům dětí ve třídě a nenásilně je ovlivňuje prosociálním směrem (prevence šikany a jiných sociálně patologických jevů u dětí).
3.4.Organizace chodu
Denní řád je dostatečně pružný, umožňuje reagovat na individuální možnosti dětí, na jejich aktuální či aktuálně změněné potřeby. Organizace činností je taková, aby odpovídala tempu a možnostem dětí. Děti mají dostatečný čas na spontánní hry.
Do denního programu jsou pravidelně (několikrát v týdnu) zařazovány řízené zdravotně preventivní pohybové aktivity.
Učitelé se plně věnují dětem, jejich vzdělávání a jejich individuálním potřebám.
Děti zde nacházejí potřebné zázemí, klid, bezpečí i soukromí.
Při vstupu dítěte do mateřské školy je uplatňován individuálně přizpůsobený adaptační režim.
Poměr spontánních a řízených činností je v denním programu vyvážený, a to včetně aktivit, které mateřská škola organizuje nad rámec běžného programu.
Děti mají dostatek času i prostoru pro spontánní hru, aby ji mohly dokončit nebo v ní později pokračovat.
Veškeré aktivity jsou organizovány tak, aby děti byly podněcovány k vlastní aktivitě a experimentování, aby se zapojovaly do organizace činností, pracovaly svým tempem atp.
Plánování činností vychází z potřeb a zájmů dětí, vyhovuje individuálním vzdělávacím potřebám a možnostem dětí.
Jsou vytvářeny podmínky pro individuální, skupinové i frontální činnosti, děti mají možnost účastnit se společných činností v malých, středně velkých i velkých skupinách.
Je dostatečně dbáno na osobní soukromí dětí. Pokud to děti potřebují, mají možnost uchýlit se do klidného koutku a neúčastnit se společných činností, stejně tak i možnost soukromí při osobní hygieně apod.
U dětí je zajištěn pravidelný denní rytmus, vyvážená strava s dostatkem nápojů, pobyt venku a dostatek volného pohybu.
Pro realizaci plánovaných činností jsou vytvářeny vhodné materiální podmínky (věcné vybavení prostředí je dostatečné a kvalitní, pomůcky jsou připravovány včas).
V mateřské škole nejsou překračovány stanovené počty dětí ve třídě, spojování tříd je maximálně omezeno.
3.5 Řízení mateřské školy
Povinnosti, pravomoci a úkoly všech zaměstnanců jsou jasně vymezeny.
Je vytvořen funkční informační systém, a to jak uvnitř mateřské školy, tak navenek.
Při vedení zaměstnanců ředitel vytváří ovzduší vzájemné důvěry a tolerance, zapojuje spolupracovníky do řízení mateřské školy, ponechává jim dostatek pravomocí a respektuje jejich názor. Podporuje a motivuje spoluúčast všech členů týmu na rozhodování o zásadních otázkách školního programu. Všichni zaměstnanci spolupracují a vycházejí spolu.
Ředitel školy vyhodnocuje práci všech zaměstnanců, pozitivně zaměstnance motivuje a podporuje jejich vzájemnou spolupráci.
Pedagogický sbor pracuje jako tým, zve ke spolupráci rodiče.
Plánování pedagogické práce a chodu mateřské školy je funkční, opírá se o předchozí analýzu a využívá zpětnou vazbu.
Ředitel vypracovává školní vzdělávací program ve spolupráci s ostatními členy týmu, případně s rodiči. Kontrolní a evaluační činnosti zahrnují všechny stránky chodu mateřské školy, jsou smysluplné a užitečné. Z výsledků jsou vyvozovány závěry pro další práci.
Mateřská škola spolupracuje se zřizovatelem a dalšími orgány státní správy a samosprávy, s nejbližší základní školou, popřípadě i jinými organizacemi. Spolupracujeme s místními spolky jako jsou dobrovolní hasiči, myslivci, MĚDDM Sluníčko, městská knihovna. Dále spolupracujeme s odborníky poskytujícími pomoc zejména při řešení individuálních výchovných a vzdělávacích problémů dětí. Velmi úzce taky spolupracujeme se zřizovatelem.
Vedení mateřské školy bude nadále podporovat další vzdělávání pedagogických pracovníků, tak aby se ještě více rozvíjeli ve své pedagogické činnosti.
3.6 Personální a pedagogické zajištění
Čtyři zaměstnanci, kteří pracují v mateřské škole jako pedagogičtí pracovníci, mají předepsanou odbornou kvalifikaci. Dvě paní učitelky si pedagogické vzdělávání doplňují.
Pedagogický sbor, respektive pracovní tým funguje na základě jasně vymezených a společně vytvořených pravidel.
Vedení mateřské školy podporuje a vytváří vhodné podmínky pro další vzdělávání pedagogických pracovníků. Pedagogové se také aktivně sebevzdělávají, využívají odbornou literaturu, odborné časopisy, internet, webináře i semináře. Získané informace si také aktivně a ochotně mezi sebou předávají, jak na pedagogických poradách i mimo ně.
Vedení mateřské školy podporuje profesionalizaci pracovního týmu, sleduje udržení a další růst profesních kompetencí všech pedagogů (včetně své osoby) a vytváří podmínky pro jejich další systematické vzdělávání.
Služby učitelů jsou organizovány takovým způsobem, aby byla vždy a při všech činnostech zajištěna optimální pedagogická péče o děti.
Překrývání učitelů probíhá zejména při pobytu venku a v době oběda.
Zaměstnanci jednají, chovají se a pracují profesionálním způsobem (v souladu se společenskými pravidly a pedagogickými a metodickými zásadami výchovy a vzdělávání předškolních dětí) V mateřské škole panuje příjemná, harmonická a vstřícná atmosféra.
Specializované služby jako je logopedie, rehabilitace, či jiná péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami, ke kterým předškolní pedagog sám není dostatečně kompetentní, jsou zajišťovány ve spolupráci s příslušnými odborníky (speciálními pedagogy, školními či poradenskými psychology, lékaři, rehabilitačními pracovníky aj...)
3.7 Spoluúčast rodičů
Našim cílem je pracovat na kvalitních vztazích s rodiči, o což se budeme snažit svou otevřeností a vlídným přístupem. Přejeme si vybudovat vztah, kde budou obě skupiny rovnocenným partnerem a budou mít společný cíl kvalitní vzdělávaní a výchovu dětí. Věříme, že kvalitní vztahy právě mezi rodinou a mateřskou školou jsou pro vývoj dětí v předškolním věku zásadní. Harmonie mezi těmito dvěma skupinami, pomáhá emočnímu klidu dětí, díky kterému se děti v mateřské škole cítí příjemně, v bezpečí a mohou se tak dobře a správně vyvíjet.
Ve vztazích mezi zaměstnanci školy a rodiči panuje oboustranná důvěra a otevřenost, vstřícnost, porozumění, respekt a ochota spolupracovat. Spolupráce funguje na základě partnerství
Učitelé sledují konkrétní potřeby jednotlivých dětí, resp. rodin, snaží se jim porozumět a vyhovět.
V adaptačním období úzce spolupracujeme s rodiči, aby byl přechod do mateřské škole pro dítě co nejvíce bezproblémový a klidný.
Rodiče mají možnost podílet se na dění v mateřské škole, účastnit se různých programů, podle svého zájmu zde vstupovat do her svých dětí. Jsou pravidelně a dostatečně informováni o všem, co se v mateřské škole děje. Projeví-li zájem, mohou se spolupodílet při plánování programu mateřské školy, při řešení vzniklých problémů apod.
Během celého roku jsou rodiče součástí vzdělávacího procesu, zapojují se například v rámci podzimních/ zimních/ jarních a letních dílniček.
Během celého roku jsou také informováni o vývoji svých dětí formou konzultačních chvilek, které si individuálně mohou kdykoliv s pedagogy domluvit.
Základní informace o chodu mateřské školy a vzdělávání jsou rodiče informování během třídních schůzek, informacích na webových stránkách, či nástěnkách v šatnách.
Zaměstnanci školy chrání soukromí rodiny a zachovávají diskrétnost v jejích svěřených vnitřních záležitostech. Jednají s rodiči ohleduplně, taktně, s vědomím, že pracují s důvěrnými informacemi. Nezasahují do života a soukromí rodiny, varují se přílišné horlivosti a poskytování nevyžádaných rad.
Mateřská škola podporuje rodinnou výchovu a pomáhá rodičům v péči o dítě, kdykoli je připravena poskytnout rodině poradenský servis, nebo pomoc s hledáním specialisty, který rodině pomůže.
3.8 Podmínky pro vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami
Prostředí mateřské školy je maximálně bezpečné s ohledem na potřeby dítěte se SVP (bezbariérový přístup, zvýšený bezpečnostní dohled), je zabezpečena možnost pohybu a orientace dítěte v prostorách školy pomocí dostupných technických prostředků nebo lidských zdrojů.
V mateřské škole jsou k dispozici kompenzační (technické i didaktické) pomůcky dle potřeb konkrétního dítěte. Při výběru těchto pomůcek se řídíme doporučením školského poradenského zařízení.
Mateřská škola zajišťuje spolupráci se zákonnými zástupci dítěte, školskými poradenskými zařízeními, jako je SPC, či PPP, v případě potřeby spolupráci s odborníky mimo oblast školství.
V souladu s právními předpisy se při zařazení dětí s podpůrným opatřením snižuje ve třídách počet dětí, dle platné legislativy.
Pokud má dítě s podpůrným opatřením přiznaného asistenta pedagoga, je mu do třídy zajištěn.
Vzdělávání dítěte probíhá ve vhodném komunikačním systému.
3.9 Podmínky vzdělávání dětí nadaných
Mateřská škola je povinna zajistit realizaci všech stanovených podpůrných opatření pro podporu nadání podle individuálních vzdělávacích potřeb dětí v rozsahu prvního až čtvrtého stupně podpory.
Mateřská škola dle svých možností vytváří takové materiální podmínky, které umožní dítěti jeho talent rozvíjet (např. nadstandardní vybavení třídy hudebními nástroji, výtvarnými pomůckami).
Mateřská škola má dostatek materiálů, knih a didaktických pomůcek, kterými může dále rozvíjet kognitivní schopnosti dětí. Tyto pomůcky nadále doplňujeme a obnovujeme.
Vzdělávání dětí nadaných probíhá tak, aby byl maximálně rozvíjen jejich potenciál. Pracuje se dle vytvořeného plánu podpory, který je vytvořen ve spolupráci s psychologem, nebo speciálním pedagogem. Děti jsou smysluplně začleňovány do kolektivu, rozvíjejí se u nich sociální dovednosti.
Při vzdělávání jsou vytvářeny vhodné organizační podmínky. Dětem je poskytnut dostatečný prostor pro rozvoj svých schopností a dovedností.
Pedagogové si prohlubují znalosti a dovednosti související se vzděláváním nadaných dětí. Podporují zvídavost dítěte, povzbuzují ke kladení otázek, podporují hledání vlastních cest a způsobů řešení, tvořivost, kombinační schopnosti a originalitu.
Mateřská škola spolupracuje při vzdělávání dětí nadaných s rodiči dítěte, s odborníky ze školského poradenského zařízení i dalšími subjekty jako například zájmové kroužky, sponzoři atd..
3.10 Podmínky vzdělávání dětí od dvou do tří let
Mateřská škola je vybavena dostatečným množstvím podnětných a bezpečných hraček a pomůcek vhodných pro dvouleté děti. Tyto pomůcky a hračky průběžně také doplňujeme a obnovujeme. Nábytek ve třídě s dvouletými dětmi je zvolen adekvátně k jejich věku a vzrůstu.
Ve věkově heterogenní třídě jsou pro zajištění bezpečnosti jiným způsobem znepřístupněny bezpečnost ohrožující předměty. Ve třídě jsou nastavena dětem srozumitelná pravidla pro používání a ukládání hraček a pomůcek.
Prostory v mateřské škole jsou dostačující pro volný pohyb, hru dětí a odpočinek během dne. Třídy jsou uspořádány tak, aby měly děti možnost pohybovat se bezpečně po celé ploše.
Mateřská škola je vybavena dostatečným zázemím pro zajištění hygieny dítěte.
Šatna je vybavena dostatečně velkým úložným prostorem na náhradní oblečení a hygienické potřeby.
Režim dne je nastaven tak, aby se děti cítily dobře. Je dbán důraz na pravidelnost a dostatek času na realizaci činností.
Mateřská škola vytváří podmínky pro adaptaci dítěte v souladu s jeho individuálními potřebami. V adaptačním období má dítě dostatek volného pohybu, tak aby se necítilo omezováno, samozřejmě v rámci dodržování bezpečnosti.
Dítěti je umožněno používání specifických pomůcek pro zajištění jejich pocitu bezpečí a jistoty.
V mateřské škole naprosto respektujeme potřeby dětí, vzdělávací činnosti jsou realizovány v menších skupinách i individuálně, dle volby dětí.
Učitel uplatňuje k dítěti laskavě důsledný přístup, dítě pozitivně přijímá. Učitel dbá na jeho duševní klid a pohodu.
V mateřské škole jsou aktivně podněcovány pozitivní vztahy, které vedou k oboustranné důvěře a spolupráci s rodinou. Aplikuje se pozitivní, tolerantní a ohleduplný přístup.
Se stále zvyšujícím se zájmem zařazovat častěji dvouleté děti do mateřské školy, je jedním z našich cílů dovybavit třídu nejmenších dětí ještě více vhodnými hračkami. Pedagogové se také budou vzdělávat v oblasti výchovy vzdělávání dvouletých dětí.
3.11 Organizace vzdělávání
Druh provozu školy: Celodenní
Počet tříd včetně bližší charakteristiky:
V mateřské škole máme tři třídy s celkovou kapacitou školy 75 dětí. Každá třída má své pojmenování – Včeličky – Kytičky – Žabičky.
Žabičky – nejmladší oddělení. V nejmenší třídě se soustředíme hlavně na klidnou a pozvolnou adaptaci nových dětí. Děti se seznamují s novým prostředím, zvykají si na nové kamarády i paní učitelky.
Zvykají na stálý denní režim a dodržování pravidel třídy i celé mateřské školy. V této třídě se soustředíme především na sebeobsluhu a hygienické návyky.
Děti se učí obhájit si svá práva, ale neupírat práva ani ostatním kamarádům ve třídě, učí se žít v sociální skupině, jiné než primární rodině.
Kytičky – prostřední oddělení. V prostřední třídě jsou děti vedeny už k větší samostatnosti. Řízená činnost se přizpůsobuje oběma věkovým kategoriím, dle individuálních schopností a možností dětí.
Včeličky – nejstarší oddělení. Třída je smíšená, navštěvují jí předškoláci a děti s odkladem školní docházky. Paní učitelky s dětmi pracují, tak aby byly co nejvíce a nejlépe připraveni na vstup do základní školy. Rozvíjí je v předmatematických oblastech, předčtenářské gramotnosti jemné/hrubé motorice, logickém myšlení, dávají jim dostatečný prostor pro rozvoj své fantazie a jsou vedeni k samostatnosti a k přicházení si na řešení samo. Učitelka působí pouze jako průvodce, dítě zkoumá a hledá řešení samo.
Všechny tři třídy pracují s keramickou hlínou, všechny výrobky se vypálí v keramické peci a následně si je děti odnášejí domů. Učí se tak estetice, soustředění, prožívají radost, zlepšují si jemnou motoriku.
Pravidla pro zařazování do jednotlivých tříd:
Děti jsou do tříd zařazovány dle věku. Pokud to situace umožňuje snažíme se při zařazování dětí zohledňovat přání rodičů. Vždy však máme na mysli hlavně blaho dětí.
Činnosti se souběžným působením dvou učitelů ve třídě:
Souběžné působení dvou učitelek probíhá při pobytu venku, obědě a přípravě na spaní.
Kritéria pro přijímání dětí do mateřské školy:
Kritéria přijímání dětí do mateřské školy jsou vždy vyvěšena na dveřích mateřské školy, ihned při vyhlášení termínu zápisu. Přednostně jsou přijímány děti s povinnou předškolní docházkou, následně děti, které mají v mateřské škole sourozence, a nakonec děti dle věku – od nejstaršího.
4. Charakteristika vzdělávacího programu
4.1 Zaměření mateřské školy
Naše mateřská škola leží v malém městečku Hranice, které, máme to štěstí, je obklopeno bohatou zelení. Z čehož se snažíme maximálně těžit. Vedeme děti k souznění s přírodou, velmi často chodíme na vycházky do přírody, využíváme při práci, i hrách přírodniny, které si během vycházky třeba nasbíráme. Zjednodušeně řečeno zaměřujeme se na enviromentální výchovu. K ochraně přírody jsou děti vedeny už od nejmenšího oddělení. S dětmi navštěvujeme Hranické služby, všechny třídy třídí odpad. Nově máme odpadkový koš také na zahradě mateřské školy. Pravidelně zařazujeme bádání a zkoumání, které děti rozvíjí po všech stránkách a vede je k samostatnosti.
4.2 Dlouhodobé cíle vzdělávacího programu
Hlavním cílem našeho vzdělávacího programu je zajistit dítěti bezpečí, duševní pohodu a vhodné podmínky pro jeho maximální rozvoj.
Dílčí cíle: Vést děti k samostatnosti.
Vést děti k samostatnému rozhodování.
Vést děti k zodpovědnosti.
Vést děti k touze poznávat a objevovat.
Při vzdělávání využíváme různorodou vzdělávací nabídku, kdy se děti samy rozhodnou, která je nejvíce zaujala. Tím se nám daří zajistit samostatnou aktivitu dítěte.
Integrované bloky jsou rozpracovány do podtémat, které mají paní učitelky zařazeny ve svých třídních vzdělávacích programech. Paní učitelky v nich reagují na aktuální dění, situace a potřeby dětí. Velký důraz je kladen na prožitkové učení. Pravidelně se zařazuje zkoumání a bádání, kdy dítě získává zkušenosti se získáváním informací a přichází si na informace samo.
4.3 Metody a formy vzdělávání
Formy vzdělávání:
V mateřské škole preferujeme formy vzdělávání individuální a skupinové. Řízené činnosti jsou zařazovány v menším rozsahu.
Dítěti jsou nabízeny činnosti, ze kterých si samo vybírá.
Spontánní, relaxační i řízené jsou vyvážené.
Děti vedeme k samostatnosti a spolupráci.
Využíváme formy i metody respektující specifika předškolních dětí.
Při vzdělávání vycházíme z prožitků, zájmu a přání dítěte.
Snažíme se, aby dítě vnímalo a upevňovalo si nové poznatky všemi smysly.
Metody vzdělávání:
Prožitkové učení: V mateřské škole využíváme v největší míře prožitkové učení. Jsme zastánci toho, že co si dítě samotné prožije si nejlépe zapamatuje. Ve velké míře začleňujeme různé pokusy, zkoumání a bádání, kdy si děti na věci právě přicházejí samy a učitelka je pouze jako průvodce, který může poradit. Patří sem jistě různé experimenty například kouzla s barvami – zapouštění barev, kouzla s rostlinami – klíčení, kouzla s vodou – změna skupenství.
Hra: Hlavním specifikem pro období dítěte předškolního věku je hra. Díky hře dítě poznává nejen sebe samo, ale i okolní svět. Individuální hra se postupně proměňuje v hru společenskou. Od hry, ve které si vše řídí samo, najednou musí spolupracovat s kamarády a dát prostor i nápadům svých kamarádů. Také se zařazuje už hra s pravidly, kdy dítě musí dodržovat dohodnutá pravidla.
Hry pohybové, námětové, konstruktivní, společenské, hry s nápodobou – např. na maminky.
Bádání a zkoumání: Děti si touto metodou zjišťují a ověřují fakta samostatně. Jsou aktivní a prožívají radost z vlastního objevování.
Kooperativní učení: Při využívání této metody děti spolu komunikují, spolupracují, řeší společný problém a přijímají zodpovědnost za společný výsledek.
Pozorování: Pozorování nás provází celou dobu pobytu dítěte v mateřské škole. Dítě sleduje, jak se paní učitelky chovají k ostatním dětem, ale také jak mluví s ostatními kolegyněmi, nebo kuchařkami. Proto je velmi důležité, aby byl kolektiv v souladu a ve školce panovala dobrá nálada, jelikož i toto dítě vnímá. Učitelka je dítěti vzorem – pozoruje ji při stolování, když čte pohádku, při hygieně – důležitost dodržování základních hygienických pravidel.
4.4 Zajištění vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí nadaných
Pravidla a průběh tvorby, realizace a vyhodnocení PLPP:
Tvorba PLPP je zcela v kompetenci pedagogů. Na plánu podpory spolupracují obě paní učitelky dítěte. Podpůrná opatření v PLPP jsou zařazena v 1.stupni podpory. Nastavená opatření se pravidelně po třech měsících vyhodnocují, tak aby byla zhodnocena jejich funkčnost.
Pravidla a průběh tvorby, realizace a vyhodnocení IVP:
Při tvorbě IVP se pedagogové řídí doporučením z pedagogicko – psychologické poradny. Na tvorbě IVP se podílejí obě paní učitelky dítěte a pravidelně se vyhodnocuje. S individuálním plánem je také seznámen zákonný zástupce dítěte.
Pravidla pro zapojení další subjektů:
Mateřská škola pravidelně spolupracuje s pedagogicko – psychologickou poradnou i speciálně – pedagogickým centrem. Také zajišťuje maximální podporu a pomoc rodičům při komunikaci s těmito organizacemi, i ostatními vzdělávacími institucemi.
Zodpovědné osoby:
PLPP – vypracovávají paní učitelky a jsou odpovědné za jeho průběh i vyhodnocení.
IVP – vypracovávají paní učitelky ve spolupráci se speciálním pedagogem.
4.5 Zajištění průběhu vzdělávání dětí od dvou do tří let
Vzdělávání dvouletých dětí bereme velmi zodpovědně a velký důraz je kladen na pozitivní přístup paních učitelek v této třídě. Třída s dvouletými dětmi má svá specifika a paní učitelka by měla být nesmírně empatická, milá a vstřícná. Pokud dítě nastupuje do školky ve dvou letech je to pro rodinu velmi náročné období, nejenže dítě nechápe, proč musí do cizího prostředí od své maminky, také ona se s tím velmi často špatně srovnává a cítí se jako, že své dítě opouští. Proto se snažíme, aby přechod do školky byl co nejjemnější. Adaptace je pomalá, aby měli všichni čas si na novou situaci zvyknout. Po návratu pro své dítě jsou maminky informovány o průběhu pobytu ve školce a ujištěny, že vše probíhalo v pořádku.
V naší třídě pro dvouleté a tříleté děti vypomáhá školní asistent.
Ve třídě je také snížený počet dětí.
4.6 Zajištění průběhu vzdělávání dětí s nedostatečnou znalostí českého jazyka.
Cílem poskytované jazykové přípravy dětí s nedostatečnou znalostí českého jazyka je, aby při přechodu na základní školu měly takové jazykové a sociokulturní kompetence v českém jazyce, které jim umožní zapojit se do výuky v základní škole a dosáhnout školního úspěchu. Pedagogové mateřské školy poskytují dětem – cizincům a dětem, které pocházejí z jiného jazykového a kulturního prostředí potřebnou podporu při osvojování českého jazyka již při nástupu do mateřské školy. Při práci s celou třídou, ve které se vzdělávají i děti, které se český jazyk učí jako druhý jazyk, pedagogové uzpůsobují didaktické postupy a děti cíleně podporují v osvojování českého jazyka.
V souladu s platnou právní úpravou v situaci, kdy v mateřské škole, budou alespoň 4 cizinci v povinném předškolním vzdělávání bude zřízena skupina nebo skupiny pro bezplatnou jazykovou přípravu pro zajištění plynulého přechodu do základního vzdělávání. Vzdělávání ve skupině pro jazykovou přípravu bude rozděleno do dvou nebo více bloků v průběhu týdne.
Na základě posouzení potřebnosti jazykové podpory mohou být do skupiny jazykové přípravy zařazeny rovněž jiné děti, než jsou cizinci v povinném předškolním vzdělávání, pokud to není na újmu kvality jazykové přípravy.
5. Vzdělávací obsah
Oblast biologická: Dítě a jeho tělo
Záměrem vzdělávacího úsilí učitele v oblasti biologické je stimulovat a podporovat růst a neurosvalový vývoj dítěte, podporovat jeho fyzickou pohodu, zlepšovat jeho tělesnou zdatnost i pohybovou a zdravotní kulturu, podporovat rozvoj jeho pohybových i manipulačních dovedností, učit je sebeobslužným dovednostem a vést je ke zdravým životním návykům a postojům.
Oblast psychologická: Dítě a jeho psychika
Záměrem vzdělávacího úsilí učitele v oblasti psychologické je podporovat duševní pohodu, psychickou zdatnost a odolnost dítěte, rozvoj jeho intelektu, řeči a jazyka, poznávacích procesů a funkcí, jeho citů i vůle, stejně tak i jeho sebepojetí a sebe nahlížení, jeho kreativity a sebevyjádření, stimulovat osvojování a rozvoj jeho vzdělávacích dovedností a povzbuzovat je v dalším rozvoji, poznávání a učení.
Oblast interpersonální: Dítě a ten druhý
Záměrem vzdělávacího úsilí učitele v interpersonální oblasti je podporovat utváření vztahů dítěte k jinému dítěti či dospělému, posilovat, kultivovat a obohacovat jejich vzájemnou komunikaci a zajišťovat pohodu těchto vztahů.
Oblast sociálně-kulturní: Dítě a společnost
Záměrem vzdělávacího úsilí učitele v oblasti sociálně-kulturní je uvést dítě do společenství ostatních lidí a do pravidel soužití s ostatními, uvést je do světa materiálních i duchovních hodnot, do světa kultury a umění, pomoci dítěti osvojit si potřebné dovednosti, návyky i postoje a umožnit mu aktivně se podílet na utváření společenské pohody ve svém sociálním prostředí.
Oblast enviromentální: Dítě a svět
Záměrem vzdělávacího úsilí učitele v environmentální oblasti je založit u dítěte elementární povědomí o okolním světě a jeho dění, o vlivu člověka na životní prostředí – počínaje nejbližším okolím a konče globálními problémy celosvětového dosahu – a vytvořit elementární základy pro otevřený a odpovědný postoj dítěte (člověka) k životnímu prostředí.
Integrované bloky:
Za prvním podzimním lístečkem běžím. (září, říjen, listopad)
Když dopadá první barevný lísteček příroda nám dává najevo, že přichází nové období, doba, kdy se svět stává barevným a veselým. Stromy i keře se halí do krásných veselých barviček. A tak začíná i dětem nové období, některé přicházejí do školky úplně poprvé a je pro ně tento krok velmi náročný, některé děti, i když už do školky chodily přes prázdniny zapomněly, jak to v takové školce chodí.
Dílčí cíle: v tomto období soustředíme hlavně na klidnou adaptaci dětí, na seznamování se s novým prostředím, seznámení se a zvyknutí si na paní učitelky, podněcování dětí k hledání a udržování kamarádských vztahů, na dodržování hygienických návyků a zlepšování sebeobslužných návyků.
Vzdělávací nabídka: poznávací hry, hry na podporu přátelství, poslech pohádek a příběhů, výtvarné činnosti, pohybové hry, hudební chvilky, vycházky, práce s přírodninami, pobyt na zahradě mateřské školy, pokusy a bádání, pěstitelské činnosti...
Očekávané výstupy: odloučit se na určitý čas od rodiny, komunikovat s vrstevníky i dospělým, uvědomovat si svou samostatnost, orientovat se v mateřské škole, ovládat své pocity, dodržovat pravidla, být ohleduplný,...
Témata: kamarádi, pravidla třídy, o podzimu a plodech ze zahrádek a polí, les a houby,...
Bílá sněhová vločka k nám dopadla. (prosinec, leden, únor)
Toto období se nese v duchu očekávání, děti se jistě nemohou dočkat Vánočních svátků. Proto je necháváme aktivně podílet se například na vánoční výzdobě tříd, nebo nácviku koled na besídku. Ve školce je navštíví také čert i Mikuláš. Týdenní témata si paní učitelky volí, tak aby odpovídala aktuálnímu dění.
Dílčí cíle: rozvíjíme v dětech citlivé a pozitivní vztahy k přírodě a zvířátkům, vedeme děti k touze poznávat a objevovat, rozvíjíme komunikativnost a přátelské vztahy, rozvíjíme lásku ke sportu a pohybu, vedeme děti k péči o své zdraví.
Vzdělávací nabídka: pokusy a experimenty, hry se sněhem, práce s neobvyklými materiály, hry pro rozvoj předmatematických představ, činnosti pro rozvoj kreativity, hry pro rozvoj logického myšlení, pohybové hry, dramatizace, námětové hry,..
Očekávané výstupy: zvládat běžné činnosti a požadavky kladené na dítě, pečovat o přírodu i zvířata, zvládat sebeobsluhu, rozlišovat co prospívá zdraví, popisovat situace, předměty, chápat slovní vtip, formulovat otázky, chápat základní číselné a matematické pojmy,...
Témata: čert a Mikuláš, Adventní čas, Vánoce, sníh, zimní sporty a radovánky, sněhulák, stopy ve sněhu, zvířátka v zimě, masopust, oblečení v zimě,...
Moji kamarádi se probouzejí. (březen, duben, květen)
Období jara a nového života, s dětmi se připravujeme na Velikonoční svátky, povídáme si o tradicích a zvycích. Děti například malují a vyrábějí kraslice.
Pozorujeme s dětmi změny v přírodě, povídáme si o domácích zvířátkách, pozorujeme dění na zahrádkách. Také si děti užijí 30. dubna Čarodějnický rej.
V průběhu tohoto integrovaného bloku se děti budou připravovat na besídku ke svátku maminek.
Dílčí cíle: vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, se živou a neživou přírodou, lidmi, společností, planetou Zemí, rozvíjet v dětech touhu poznávat a zkoumat, rozvíjet samostatnost a ohleduplnost, rozvoj estetického vkusu.
Vzdělávací nabídka: vycházky, eko - hry, pěstitelské činnosti, zahradničení, sportování, pokusy a experimenty, práce ve skupinách, práce s encyklopedií a časopisy,...
Očekávané výstupy: prožívat radost, cítit sounáležitost, řešit konflikt domluvou, mít povědomí o svátcích a tradicích, chápat změny v přírodě, sluchově rozlišovat začáteční a koncové slabiky a hlásky ve slovech, utvořit jednoduchý rým
Témata: Velikonoce, zvířátka na jaře, na statku a na dvoře, práce na zahrádkách, hospodářská zvířata, mláďata, ekologie – třídíme odpad, Den matek, Den Země...
Zlatavé sluneční paprsky mě hřejí. (červen, červenec, srpen)
Děti se již nemohou dočkat letních radovánek. Proto si během tohoto bloku povídáme o bezpečnosti během letních prázdnin. Ve velkém využíváme zahradu, kde probíhá vzdělávání i volná hra. Děti, které odcházejí do první třídy se připravují na akci Rozloučení s předškoláky. Také společně oslavíme Den dětí.
Dílčí cíle: Spolupracovat, řešit problémy, mít zodpovědnost, pracovat s informacemi, osvojení si některých poznatků a dovedností, které předcházejí čtení i psaní, rozvoj zájmu o psanou podobu jazyka i další formy sdělení verbální i neverbální (výtvarné, hudební, pohybové, dramatické), rozvíjet psychickou i fyzickou zdatnost, mít povědomí o zásadách bezpečného chování.
Vzdělávací nabídka: pokusy a experimenty, práce s mapou, globusem, časopisy, vycházky, rozhovory, divadelní představení, naučná a vzdělávací videa, manuální činnosti, hry na rozvoj všech smyslů,...
Očekávané výstupy: projevovat zájem o knížky, soustředěně poslouchat četbu, hudbu, sledovat divadlo, film, nalézat nová řešení nebo alternativní k běžným, vnímat, že je zajímavé dozvídat se nové věci, využívat zkušenosti k učení
Témata: Mé město, ZOO, doprava, Praha, Indiáni, námořníci, piráti,...
7. Evaluační systém
Důvodem evaluace a hodnocení v mateřské škole je získání potřebných informací, které povedou ke zlepšování veškeré činnosti v mateřské škole.
Předmět evaluace |
Časový harmonogram |
Nástroje |
Odpovědný pracovník |
Personální podmínky
Odborná kvalifikace Profesní rozvoj |
Průběžně |
Hospitace Kontrolní činnost |
Ředitelka mateřské školy |
Materiální podmínky
Vybavení tříd – stav Vybavení zahrady – stav Vybavení kuchyně – stav Bezpečnostní a hygienické normy |
Průběžně |
Kontrola z BOZP, PO Komunikace se zřizovatelem Hospitace |
Ředitelka mateřské školy Učitelky Správní zaměstnanci |
Organizační podmínky
Efektivita harmonogramu dne |
Průběžně |
Hospitace Pedagogické porady Konzultace |
Ředitelka mateřské školy Učitelky Správní zaměstnanci |
Psychosociální klima školy
Atmosféra v mš Týmová spolupráce Dodržování pravidel Komunikace s dětmi i rodiči Respektování potřeb dětí
|
Průběžně |
Hospitace Kontrolní činnost Analýza třídní dokumentace |
Ředitelka mateřské školy Učitelky Správní zaměstnanci
|
Životospráva
Pobyt venku Stravování Zohledňování individuálních potřeb dětí – potřeba odpočinku |
Průběžně |
Hospitace Kontrolní činnost Analýza třídní dokumentace |
Ředitelka mateřské školy Učitelky Správní zaměstnanci
|
Řízení mateřské školy
Informační systém mš Koncepce mš Vymezení kompetencí pracovníků Kontrola a hodnocení práce zaměstnanců
|
Průběžně |
Dokumentace |
Ředitelka mateřské školy |
Spoluúčast rodičů
Vztahy mezi všemi zaměstnanci a rodiči Způsob komunikace mezi zaměstnanci a rodiči Informovanost rodičů Možnost podílet se na dění v mš
|
Průběžně |
Kontrolní činnost Konzultace |
Ředitelka mateřské školy Učitelky Správní zaměstnanci
|
Podmínky vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními |
Průběžně |
Dokumentace Hospitace |
Ředitelka mateřské školy Učitelky |
Soulad školního vzděl. Programu s třídním vzdělávacím programem Naplňování cílů |
Průběžně |
Třídní knihy |
Ředitelka mateřské školy |
Hodnocení výchovně – vzdělávacího procesu Vzdělávací strategie Komunikace s rodiči Atmosféra ve třídě Evaluace Plánování
|
Průběžně |
Hospitace Kontrolní činnost Pedagogické porady |
Ředitelka mateřské školy Učitelky |
Hodnocení dětí Diagnostika Komunikace s rodinou Formativní hodnocení |
Průběžně |
Hospitace Portfolia dětí Záznamy o dětech Konzultace s rodiči, učitelkami, ŠPZ |
Ředitelka mateřské školy Učitelky |
Motto našeho pedagogického sboru závěr:
Průměrný učitel vypráví.
Dobrý učitel vysvětluje.
Výborný učitel ukazuje.
Nejlepší učitel inspiruje.
- Charles Farrar Browne